WorldCam Cały świat w jednym miejscu

Krzesłodron – dron z krzesła biurowego

Krzesłodron – dron z krzesła biurowego
Brzmi jak primaaprilisowy żart? Może trochę, ale tym razem musisz nam uwierzyć. Choć krzesłodron nie pozwoli wznieść się w powietrze bez ruszania się z krzesła, jego konstrukcja zdecydowanie zasługuje na uwagę. Sprawdź, co to takiego i jak działa to urządzenie.

Krzesłodron – czy można na nim latać?

Mimo że nazwa może przywodzić na myśl latanie na krześle, niestety na krzesłodronie nie można usiąść i wybrać się na wycieczkę w przestworza. Jest to jednak ciekawe urządzenie, które powstało właśnie na bazie podstawy fotela biurowego. Dzięki specjalnie zamontowanym kółkom taki dron może nie tylko poruszać się w powietrzu, lecz także po powierzchni. Taka konstrukcja sprzyja tworzeniu różnych ciekawych ujęć, które można wykorzystać w wielu sytuacjach.

Czym jest krzesłodron?

To projekt drona, który można zrobić nawet we własnym domu. Specjalna konstrukcja obejmuje m.in. ramę w postaci podstawy nóżki fotela biurowego (wraz z kółkami), silniki, płytę sterującą i akumulator 2 000 mAh. Pięcioramienny uchwyt zakończony kółkami został główną częścią całego urządzenia. Takie rozwiązanie zapewnia wysoką stabilność, wyjątkowy wygląd, a także zaskakująco duży komfort pracy. Kontrola nad urządzeniem wygląda jednak znacznie inaczej niż w „klasycznych” dronach. Czy to działa? Jak najbardziej – krzesłodron jest w pełni sprawny, zapewnia 5 minut lotu oraz zasięg na poziomie kilometra. Taka specyfikacja świetnie sprawdzi się do nagrywania krótkich filmików, zarówno z podłoża, jak i z powietrza.

Krzesłodron to interesująca propozycja dla hobbystów, a także dla miłośników dronów, którzy chcą spróbować czegoś innego i nietypowego. Sprzęt wyróżnia się wyglądem, funkcjonalnością oraz ciekawymi rozwiązaniami wykorzystanymi w jego budowie. Takie urządzenie nie będzie odpowiednie do wykorzystania w wymagających zadaniach, ale może zapewnić wiele godzin zabawy dla majsterkowiczów oraz fanów nowinek technologicznych.

Zobacz krzesłodrona na: https://www.tiktok.com/@megadron.pl/video/7232329032111639835

Do czego służy krzesłodron?

Przede wszystkim – do zabawy! To ciekawe rozwiązanie dla osób, którym znudziły się zwykłe drony dostępne w standardowych ofertach producentów. Takie urządzenie jest wyjątkowe i praktycznie niepowtarzalne – można także odwzorować jego konstrukcję samodzielnie. Wersja stworzona przez Megadron umożliwia nie tylko latanie, lecz także nagrywanie. W tym celu należy uruchomić kamerę przed startem, a następnie zgrać materiał po wykonanym locie.

Jak działa krzesłodron?

Krzesłodron to konstrukcja stworzona przez prawdziwych pasjonatów. Warto zwrócić uwagę na obecność pięciu ramion i śmigieł – taka budowa znacznie wyróżnia urządzenie na tle standardowych dronów, które najczęściej zalicza się do kategorii tzw. quadrocopterów (4 śmigła) lub hexacopterów (6 śmigieł). Z tego względu potrzebne było także napisanie nowego kodu, pozwalającego na sprawne sterowanie krzesłodronem.

Sprzętem można kierować za pomocą kontrolera FrSky Taranis X9D Plus. To znany i popularny model przeznaczony głównie do dronów FPV, czyli wyścigowych urządzeń z podglądem na żywo. Jego największe zalety to prosta obsługa, jak również możliwość dostosowania go do wymagań różnych konstrukcji. Przemyślana budowa krzesłodrona sprawia, że może on sprawdzić się zarówno w rękach początkujących, jak i doświadczonych miłośników takich urządzeń.

Zobacz jak powstawał krzesłodron

Krzesłodron – specyfikacja

Warto przyjrzeć się nieco bliżej podzespołom zastosowanym w budowie krzesłodrona. Na szczególną uwagę zasługują silniki Phantom 3 v2, które zostały wyjęte z rekreacyjnego drona DJI Phantom 3. Ich szybkość jest sterowana przez płyty ESC T-Motor F35A 3-5S BlHeli32. Do zasilania wykorzystano akumulator 4S Tattu R-line o pojemności 2 000 mAh, umieszczany przede wszystkim w tzw. racerach, czyli dronach wyścigowych. Dzięki temu można liczyć na wyjątkową moc oraz pełen komfort lotu.

Krzesłodron jest ponadto wyposażony w odbiornik FrSky XM+, który umożliwia sprawny kontakt ze sprzętem sterującym. Przewody zostały przylutowane do konstrukcji, aby przekazywane dane docierały do urządzenia bez problemów. Warto wspomnieć także o „mózgu” drona, czyli kontrolerze lotu Pixhawk. Jego zadaniem jest wykonywanie wszelkich obliczeń odpowiadających za ruch całej konstrukcji, w szczególności tych dotyczących szybkości lotu, wysokości oraz orientacji drona.

Czy warto zainwestować w krzesłodron?

Chcesz mieć swój krzesłodron? Możesz stworzyć go samodzielnie – niezbędny będzie przede wszystkim dostęp do poszczególnych podzespołów. O ile znalezienie podstawy z krzesła biurowego nie będzie problemem, o tyle silnik czy kontroler będą przeważnie wymagać dodatkowej inwestycji. Warto jednak podkreślić, że praca nad dronem to świetny sposób, by rozwinąć swoje umiejętności manualne i techniczne, a przy tym zapewnić sobie niepowtarzalną przyjemność z latania własnym urządzeniem.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wykorzystać w konstrukcji inne meble użytku codziennego. Spróbuj swoich sił, baw się, kombinuj i testuj różne możliwości. Świetna zabawa gwarantowana!

Inne drony znajdziesz na: https://megadron.pl/

 


Artykuł partnera