WorldCam Cały świat w jednym miejscu

Hosting video. Jak wybrać serwer dedykowany?

Hosting video. Jak wybrać serwer dedykowany?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji nowe technologie odgrywają coraz większą rolę w kontekście prowadzenia firmy. Mowa tutaj także o rozwiązaniach z zakresu dedykowanych serwerów, czyli tzw. bare metal. Jest to fizyczny komputer w centrum danych, do którego dostęp ma jeden klient. Może on go konfigurować i nim zarządzać według swoich potrzeb. Wybór serwera dedykowanego nie jest jednak łatwym zadaniem. Co w takim razie warto na ten temat wiedzieć? 

 

Hosting video a serwer dedykowany  

Nie da się ukryć, że klasyczne serwery wirtualne mają swoje ograniczenia. Mowa tutaj m.in. o kiepskiej wydajności i o fakcie, że takie rozwiązanie oznacza współdzielenie sprzętu z innymi serwerami wirtualnymi. Pojawia się tutaj także problem z pojemnością, co jest szczególnie zauważalne, jeśli zwrócimy uwagę na hosting video 

Z kolei serwer dedykowany udostępnienia wszystkie swoje zasoby (w tym pamięć dyskową i procesor) tylko jednej osobie. Z perspektywy firmy jest to zatem niesamowicie istotna kwestia, bo rozwiązanie to jest bezpieczniejsze, bardziej wydajne i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto bowiem wiedzieć, że odchodzi wówczas konieczność zakupu dodatkowych komputerów - wystarczy tylko ten jeden, który będzie udostępniać dane. 

Co więcej, serwery dedykowane zapewniają pełną wydajność i dużą pojemność sprzętową, dzięki czemu można ich używać do dowolnych celów. Mowa tutaj nawet o hostingu własnych serwerów lub maszyn. Na wydajność serwera w takiej sytuacji nie wpływają nawet inni użytkownicy, którzy w danym momencie znajdują się w centrum danych. Warto też dodać, że serwery dedykowane nie korzystają z hiperwizora. Dlatego też łatwiej tutaj zadbać o wydajny i bezproblemowy hosting video. 

Hosting video w ramach bare metal 

Bare metal to nic innego, jak serwer opakowany w fizyczną strukturę w postaci komputera. Zaletami takiego rozwiązania jest m.in. niezawodność i kontrola. Sprzęt jest bowiem używany wyłącznie przez wybranego użytkownika i to do jasno określonych celów. To bardzo ważne, bo w przypadku serwerów wirtualnych, które działają na współdzielonym sprzęcie nawet jedna usterka może prowadzić do spadku wydajności na wszystkich innych serwerach przypisanych do tego samego hiperwizora. 

To jednak nie wszystko. Serwery bare metal można niemal dowolnie personalizować. Mowa tutaj o zmianie systemu operacyjnego, liczby rdzeni, pamięci RAM, GPU czy procesorów. Warto również wiedzieć, że serwer dedykowany świetnie radzi sobie z dużymi obciążeniami. Ponadto jest to rozwiązanie bezpieczne - wszelkie błędy czy niewłaściwe konfiguracje są zagrożeniami jedynie teoretycznymi, bo serwery dedykowane nie są współdzielone. To świetna opcja także w sytuacji, w której rozważamy implementacje hosting video. 

Serwery dedykowane są droższe od serwerów wirtualnych, bo cena końcowa spada na jednego użytkownika. Ostatecznie jednak inwestycja ta naprawdę się opłaca - zastosowanie tego typu narzędzi w swojej firmie zapewnia klientom pełną kontrolę nad aplikacjami i usługami, które później mogą posłużyć do budowy całej infrastruktury IT. 

Serwery dedykowane są także kluczowe w momencie, gdy firma decyduje się na zastosowanie prywatnych sieci i specjalistycznych aplikacji, które nie powinny działać na mniej wydajnych serwerach współdzielonych. Taka inwestycja wiąże się też z gwarancją dostępności i nieprzerwanego działania usług przy jednoczesnym stałym wsparciu obsługi technicznej. 

Reasumując, serwer dedykowany zaleca się w przypadku aplikacji e-commerce, dużych baz danych, przy hosting video i nie tylko. Z kolei serwer współdzielony może się sprawdzić w przypadku tradycyjnych stron www. Dostawcą takiej usługi powinna być renomowana firma, która posiada doświadczenie w tego typu działalności.

 


Artykuł partnera