Video serwer Axis 241Q
Dotarł do Nas na testy 4 kanałowy video serwer firmy Axis oznaczony modelem 241Q. Jest to urządzenie pozwalające dotychczasową infrastrukturę telewizji przemysłowej zamienić w pełni profesjonalny system monitoringu IP. Dzięki temu produktowi możemy podłączyć 4 kamery przemysłowe i wpuścić obraz z nich w sieć LAN z maksymalną rozdzielczością 704×576 pikseli.
Urządzenie cechuję się bardzo prostą instalacją. Po wyjęciu z estetycznego opakowania naszym oczom ukazuję się grafitowe urządzenie z 4 portami BNC. W pierwszej kolejności podłączamy kamery za pośrednictwem przewodów z zakończeniem BNC wcześniej zapewne wykorzystywanych przy rejestracji na rejestratorze sprzętowym bądź karcie DVR. Następny krok to podłączenie sieci LAN za pośrednictwem portu RJ45. Po tej czynności pozostaje nam tylko podłączenie zasilania i cieszenie się cyfrowym obrazem z kamer dostępnym z każdego komputera w sieci.
W komplecie wraz z urządzeniem otrzymujemy płytkę z oprogramowaniem. Po włożeniu mamy możliwość uruchomienia programu Axis IP Utility dzięki któremu odszukanie VideoServera w sieci lokalnej staję sie banalnie proste. Po włączeniu programu na liście ukażą się wszystkie urządzenia Axis dostępne w naszej sieci lokalnej. Jeśli wszystko zrobiliśmy zgodnie z opisem na liście będzie dostępny Axis 241Q. Klikając na liście prawym przyciskiem w Axisa będziemy mieli możliwość przypisania mu adresu IP(assign IP address) jeśli w sieci lokalnej nie mamy serwera DHCP. Po tej czynności urządzenie będzie normalnie dostępne pod zadanym adresem IP.
Po otworzeniu przeglądarki i wprowadzeniu ustawionego adresu IP ukaże nam się strona startowa urządzenia na której będziemy ustawiali główne hasło do urządzenia (użytkownik root). W następnym kroku po pomyślnym zalogowaniu ukaże nam się obraz z kamer. Będziemy mieli tutaj możliwość wyboru typu podglądu obrazu( 4 kamery naraz-quad view albo pojedynczy obraz). Na tej stronie będziemy mogli również ustawić wielkość poszczególnych obrazów jak również typ kompresji MPEG4 lub MJPEG.
Obraz zaskakuje swoją wyrazistością i płynnością. Przy MPEG-4 mamy do dyspozycji przy rozdzielczości 2CIF-9fps lub CIF 17fps. Natomiast kodek MJPEG jest płynniejszy i odpowiednio obsługuję 22 lub 25 klatek. Dane oczywiście dla pojedynczego kanału video.
Po wejściu w konfigurację urządzenia ukazuję się mnogość funkcji dzięki, którym możemy bardzo dokładnie skonfigurować nasze urządzenie. Zaczynając o takich funkcji jak data, czas, numer IP, dodawanie użytkowników i dostępu anonimowego, kończąc na tak zaawansowanych funkcjach jak ustalanie rozdzielczości, kompresji i płynności obrazu, tekstu i godziny które mają być nałożone na obraz z kamer. Funkcjonalność menu kamery jest do tego stopnia bogata, że możemy dzięki kamerze wygenerować kod HTML który bezpośrednio możemy umieścić naszej stronie WWW. Jest to rozwiązanie nie spotykane w żadnym innym produkcie.
Żeby tego było mało urządzenie oczywiście jest wyposażone w porty IO oraz interfejs RS-232 oraz RS-485. Dzięki portom RS mamy możliwość podłączenia sterowanych kamer PTZ. Dzięki temu jest to kompletne rozwiązanie do zapewnienia monitoringu IP w firmie na bazie starej instalacji CCTV.
W komplecie znajdują się również specjalne przejściówki dzięki którym mamy możliwość montażu Videoserwera w szafie typu rack o wysokości 4U. Mamy możliwość zainstalowania kilku takich urządzeń w szafie rackowej i zbudowania całkiem dużego systemu monitoringu IP na bazie takich aplikacji jak Axis Camera Station lub oprogramowanie firmy Milestone.
Instalacja oprogramowania dzięki któremu będziemy mogli zapisywać obraz z kamer podłączonych do 241Q jest banalnie prosta. Program Axis Camera Station zada parę pytań podczas instalacji. Podczas pierwszego uruchomienia automatycznie wyszuka nasze urządzenie. Minusem jest tylko fakt, że w przeciwieństwie do softu Milestone doda tylko pierwszy kanał video. Następne strumienie video (2,3,4) będziemy musieli dodać ręcznie, jednakże jest to bardzo prosta czynność, która nie powinna przysporzyć nam kłopotu. Po prawidłowej konfiguracji powinien nam ukazać się ekran jak poniżej.
Dodawanie kolejnych kanałów video lub urządzeń firmy Axis jest bardzo łatwe i odbywa się za pośrednictwem panelu przedstawionego poniżej. Możemy w nim zarówno dodawać, usuwać jak i edytować konkretne urządzenia(kanały wideo).
Program oczywiście ma wbudowaną pełną obsługę harmonogramu nagrywania. Jest to bardzo bogata konfiguracja co do konkretnych dni tygodnia i godzin jak również możliwość planowania godzin zapisu dla konkretnych dat w kalendarzu.
Mnogość funkcji Axis Camera Station jest tak duża, że będzie temu oprogramowaniu poświęcony osobny test. Natomiast z podstawowych zalet można wymienić takie opcje jak: wybór typu kodeka (mjpeg,mpeg4), siła kompresji, ilość zapisanych klatek na sekundę, obsługa detekcji ruchu(podwójna bo albo korzystam z detekcji obsługiwanej przez urządzenie Axis bądź z algorytmów zaszytych w samym programie Camera Station) z funkcjami pre i post event, obsługa zdarzeń wywołanych przez włączenie alarmu na złączu I/O, przypisywanie maksymalnych pojemności zajmowanych na nagrania na danym dysku/katalogu oraz wiele wiele innych.
W ciągu kilkudniowych testów urządzenie Axis 241Q wykazało się nadzwyczajną stabilnością. Pomimo dużego obciążenia nie zawiesiło się ani razu. Zmiany adresu IP, źródeł sygnału wideo jak również podłączenie się do strumienia wideo naraz z wielu aplikacji(Axis Camera Station, Milestone XProtect Enterprise oraz bezpośrednio za pośrednictwem strony www) nie wywoływały żadnych skutków ubocznych. Urządzenie działo ciągle szybko i stabilnie dostarczając nam wysokiej jakości obraz.
Urządzenie zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Dostęp do podglądu za pośrednictwem strony www może być prowadzony z wykorzystaniem protokołu https co zwiększa bardzo bezpieczeństwo przesyłanych obrazów. Dzięki menu 241Q możemy we własnym zakresie wygenerować certyfikat pozwalający nam na bezpieczne połączenie z urządzeniem. Możemy wybrać czy z szyfrowanego połączenia ma korzystać każdy czy tylko operator lub administrator. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa mamy możliwość filtrowania adresów IP dopuszczonych do łączenia się z video serwerem. Stabilność i szybkość przesyłanych informacji zapewnia obsługa QoS (Quality of Service). Ogólnie mnogość protokołów zaimplementowanych w urządzenie tak duża, że znalazł tu się nawet protokół SOCKS i UPnP.
Reasumując Axis 241Q jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie mamy profesjonalną instalację CCTV a chcemy przejść na system IP w prosty i tani sposób. Obraz z takiego Videoserwera niczym nie ustępuję obrazowi z podstawowych kamer IP. A dzięki bogatej funkcjonalności urządzenia nasz system monitoringu stanie się na pewno o wiele stabilniejszy a praca bieżąca jak również archiwalna o wiele przyjemniejsza. Z całą pewnością można je polecić do małych i średnich instalacji wizyjnych, a stabilna praca wysokiej jakości urządzenia zapewni nam spokojny sen. Nie powinniśmy też martwić się o awaryjność - produkt objęty jest 3 letnią gwarancją producenta.
Piotr Łancewicz
monitoruj.pl
źródło: futureblog.pl
~ikcyzor
usuń spacje
.237.246 i.237.243
~ikcyzor
te mi nie chodząi
~ikcyzor
mam prośbę ściągnołem kiedyś jakieś oprogramowanie a na innych komputerach już się nie odpalają stronki czy masz możecie mi przesłać ten kodek na maila ❓️ oto adres i