Ubezpieczenie turystyczne – czy pomoże nam podczas rezygnacji z podróży?
Wakacje w 2021 roku odbywały się w cieniu pandemii – już drugi raz z rzędu. Wiele sytuacji mogło spowodować, że pomimo zaplanowanych wczasów, wykupionych biletów i poczynionych rezerwacji turyści w ostatniej chwili musieli zrezygnować z wyjazdu z powodu np. zachorowania na COVID-19. Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje ryzyko rezygnacji z podróży?
Polacy na wakacjach
Według ekspertów portalu z rezerwacjami wyjazdów turystycznych wakacje.pl w 2021 roku Polacy planowali przede wszystkim spędzenie wakacji w Turcji, jeśli chodzi o kierunki zagraniczne. Była ona numerem jeden wśród najchętniej wybieranych kierunków na lato. Urlop w tym kraju w okresie od kwietnia do października 2021 roku zarezerwował co trzeci turysta. Na drugim miejscu wśród popularnych kierunków plasował się Egipt.
Podczas wyjazdów turystycznych warto pomyśleć nie tylko o tym, do jakiego hotelu pojedziesz, co zobaczysz i z jakiej oferty wycieczek fakultatywnych skorzystasz, ale również o własnym bezpieczeństwie. Podstawowe ubezpieczenie turystyczne zapewniane przez biura podróży w wielu przypadkach może okazać się niewystraczające dla Ciebie i obejmuje niemal wyłącznie pokrycie kosztów leczenia, i to w niewielkim zakresie. Towarzystwa tymczasem mają do zaoferowania swoim klientom znacznie bardziej rozbudowane oferty ubezpieczeń turystycznych.
Ubezpieczenia turystyczne dostosowane do covidowej rzeczywistości
Portal wakacje.pl informuje, że latem w 2021 roku Polacy mogli spędzać swoje urlopy za granicą właściwie w taki sam sposób jak dotychczas, i to pomimo obostrzeń sanitarnych. Przede wszystkim było to możliwe dzięki udostępnieniu opcji nawet kilkukrotnej zmiany rezerwacji i wykorzystania pakietów ubezpieczeń turystycznych rozszerzonych o ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19.
Popularność ubezpieczeń turystycznych w Polsce
W 2019 roku Havas Media Group przeprowadziło badania dotyczące popularności polis dla podróżnych. Wykazało ono, że jedynie co drugi Polak (53 proc.) przy okazji planowania zagranicznego wyjazdu korzysta z ubezpieczenia turystycznego. 29 proc. ankietowanych ma ubezpieczenie przy każdym takim wyjeździe, a 24 proc. wykupuje je tylko na niektóre wycieczki. O zwiększonej popularności tych produktów świadczy to, że ponad jedna trzecia respondentów w przytaczanym badaniu deklaruje, że zawiera polisę turystyczną zdecydowanie częściej niż dawniej. Z drugiej strony co 4. polski turysta nie kupuje takiego ubezpieczenia z powodów finansowych.
Rezygnacja z wyjazdu jako opcja w ubezpieczeniu turystycznym
Najczęściej ubezpieczenie wyjazdu turystycznego obejmuje koszty leczenia, pakiet assistance czy następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jednak masz możliwość rozszerzenia zakresu ochrony, dzięki czemu polisa może uwzględniać:
- OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie bagażu podróżnego,
- ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży lub jej przerwania,
- opóźnienie lotu lub opóźnienie bagażu,
- ryzyko uprawiania sportów wyczynowych i ekstremalnych.
Interesującym punktem może być ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Daje ono możliwość pokrycia kosztów poniesionych na wyjazd turystyczny, który z różnych powodów nie doszedł do skutku. W dzisiejszych czasach trudno cokolwiek przewidzieć i nawet na dzień przed wyjazdem może okazać się, że nie możesz udać się w podróż.
W wielu przypadkach rezygnacja z wyjazdu może być objęta ochroną ubezpieczeniową, co oznacza, że możesz liczyć na pokrycie określonych kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W UNIQA ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci ochronę w razie konieczności rezygnacji z podróży bądź przerwania wyjazdu z określonych w polisie przyczyn. Zalicza się do nich:
- nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie ubezpieczonego, osoby bliskiej lub współuczestnika podróży, które nie rokuje wyzdrowieniem do czasu planowanego wyjazdu albo ma miejsce już w czasie odbywania podróży;
- komplikacje ciąży ubezpieczonej lub osoby bliskiej,
- zgon ubezpieczonego, łącznie ze zgonem w następstwie choroby przewlekłej, psychicznej lub nowotworowej,
- zdarzenie losowe, które zaistniało w miejscu zamieszkania, choć tylko w terminie do 14 dni poprzedzających datę planowanego wyjazdu,
- kradzież dokumentów niezbędnych w podróży, należących do ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
- wezwanie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży do sądu,
- wyznaczenie egzaminu poprawkowego w szkole lub na uczelni wyższej,
- utrata pracy,
- wyznaczenie terminu sanatorium.
W UNIQA zapewniamy naszym klientom również ubezpieczenie na wypadek nagłego zachorowania na COVID-19 popartego dokumentacją medcyzną i w związku z tym rezygnacji z podróży. To ochrona, która obecnie jest wręcz niezbędna dla wszystkich, którzy wybierają się w podróż.
Artykuł partnera