Opłaty drogowe na Węgrzech – co warto wiedzieć przed podróżą do tego kraju?

Jakie winiety obowiązują na terenie Węgier?
Jeśli chodzi o pozwolenia do poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, musisz wiedzieć, że winieta Węgry (Hungary-Vignette) występuje w kilku wersjach, zależnie od czasu obowiązywania dokumentu.
Cztery podstawowe opcje, w ramach których możesz dokonać opłaty drogowej to:
- Winieta 1-dniowa – pozwala na poruszanie się po płatnych odcinkach dróg przez jeden dzień. To oznacza, że po zakupie winiety na Węgry możesz poruszać się na niej legalnie maksymalnie przez 24 godziny od momentu zakupu (i ustalonej daty uruchomienia winiety).
- Winieta na 10 dni – pozwala na poruszanie się przez płatne drogi aż przez 10 dni. To dobry wybór dla osób, które wybierają się na krótkie wakacje do tego kraju.
- Winieta miesięczna – zasada jest podobna, jak w przypadku wcześniejszych winiet, ale różnicą jest czas obowiązywania. Tutaj mamy do czynienia z terminem 30 dni, podczas których możesz swobodnie jeździć swoim pojazdem po płatnych drogach w tym kraju.
- Winieta roczna – to dobry wybór, jeśli często bywasz na Węgrzech lub planujesz przeprowadzkę.
Alternatywnie możesz zdecydować się na regionalną e-winietę. W tym przypadku wybierasz, na jakie drogi potrzebujesz dokonać opłaty drogowej i tylko po nich będziesz mógł legalnie się poruszać.
Jesteś przed zakupem winiety na Węgry? Przeanalizuj dokładnie cennik opłat. Dowiesz się, ile zapłacisz za konkretną winietę oraz co wpływa na koszty z tym związane.
Jakie samochody obowiązują opłaty drogowe na terenie Węgier?
Jest wiele kategorii pojazdów, których właściciele są zobligowani do wykupienia elektronicznej winiety. Węgry w przypadku opłat drogowych stosują restrykcje dla pojazdów do 3,5 tony w kategoriach:
- D1M: Motocykle.
- D1: Samochody osobowe do 7 osób.
- D2: Pojazdy do 3,5 tony, zarejestrowane jako ciężarowe lub przewożące powyżej 7 osób.
W przypadku standardowych aut osobowych zakup winiety na Węgry jest możliwy przez oficjalną stronę urzędu poboru opłat. Dla cięższych pojazdów powyżej 3,5 tony masy całkowitej stosuje się system HU-GO, gdzie wysokość opłat drogowych jest uzależniona od przebytej trasy, liczby osi oraz deklarowanej emisji spalin pojazdu.
Samochody, które są zwolnione z opłat drogowych na Węgrzech
Jeśli chodzi o e-winiety Węgry z opłat drogowych zwolnione są pojazdy należące do: obrony cywilnej, Węgierskich Sił Zbrojnych, NATO, organów zarządzających drogami publicznymi, a także organów zajmujących się kontrolowaniem i poborem opłat drogowych.
Od 1 stycznia 2025 roku opłaty drogowe na Węgrzech wzrosły o ok. 3,4% w stosunku do roku poprzedniego.
Artykuł sponsorowy