Najgłębsze jezioro w Polsce — gdzie można je znaleźć?
Mazury to wyjątkowy region Polski, który obejmuje około 2600 zbiorników słodkowodnych. Sprawdź, jakie jest najgłębsze jezioro w Polsce i dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić właśnie ten zakątek województwa warmińsko-mazurskiego.
Hańcza — najgłębsze jezioro w Polsce. Perła Warmii i Mazur
Hańcza od lat uznawana jest za najgłębsze jezioro w Polsce. Maksymalna głębokość tego zbiornika wynosi około 108,5 m. Warto wspomnieć, że w całej środkowej części Niziny Środkowoeuropejskiej nie ma głębszego zbiornika wodnego. Co więcej, w 1974 roku ze względu na głębokość i podwodne ściany utworzone na zwięzłych osadach polodowcowych, Hańcza została wpisana na listę Projektu Aqua UNESCO.
Jezioro znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Kąt nachylenia piaszczysto-żwirowego dna wynosi około 12 stopni. Natomiast poziom lustra wody 227 m. Jezioro ma imponującą powierzchnię 311,4 ha, a jego średnia głębokość to 38,7 m. Krystalicznie czysta woda sprawia, że widoczność w głąb jeziora sięga nawet 6 m. Nie bez przyczyny wody Hańczy zaliczane są do I klasy czystości wód w Polsce. Jezioro zamieszkuje wiele gatunków ryb, takich jak:
- okoń,
- miętus pospolity,
- stynka,
- węgorz,
- głowacz pręgopłetwy,
- sielawa.
W akwenie występują bardzo rzadko spotykane skorupiaki (np. Bosmina obtusirostis, Eurythemora gracilis). To prawdziwy raj dla miłośników wędkarstwa i natury. W opinii turystów Hańcza jest nie tylko najgłębszym jeziorem w Polsce, lecz także jednym z najpiękniejszych. Zbiornik jest stromo ukształtowany, wysoka skarpa najlepiej oddaje jego unikalny charakter. Plaże Hańczy pokryte rozległymi głazowiskami robią niesamowite wrażenie zarówno na żywo, jak i na zdjęciach. Przy wschodnim brzegu leży głaz będący pomnikiem przyrody, który ma ponad 11 m w obwodzie. Jezioro zasila 18 czynnych źródeł. Warto dodać, że przez Hańczę przepływa największa rzeka Suwalszczyzny - Czarna Hańcza. Długość rzeki wynosi w sumie 142 km, z czego 108 km płynie przez Polskę. To lewobrzeżny dopływ Niemna, który łączy się z Kanałem Augustowskim na poziomie miejscowości Rygol.
Spływ kajakowy Czarną Hańczą — ahoj przygodo
Po zobaczeniu najgłębszego jeziora w Polsce miłośnicy kajakarstwa mogą skorzystać ze spływu Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim, by podziwiać urokliwą Puszczę Augustowską. Ten zachwycający szlak wodny stanowi znaną atrakcję turystyczną. Szczególnie chętnie korzystają z niej rodziny z dziećmi. Meandrująca wśród wysokich trzcin Czarna Hańcza zachwyca stromymi, zalesionymi brzegami. Kilka godzin wiosłowania wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. To świetna forma aktywnego wypoczynku nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. W zależności od kondycji i preferencji uczestnicy spływu mogą wybrać wariant jedno lub kilkudniowy.
Nurkowanie w najgłębszym jeziorze w Polsce
Hańcza jest świetnym miejscem do nurkowania. Duże głazy narzutowe i wyjątkowo przejrzysta woda sprawiają, że najgłębsze jezioro w Polsce jest wyjątkowo atrakcyjne dla fanów tego sportu. Można nurkować na 20, 30 lub 40 metrów. Czasami zdarza się, że nurkowie schodzą jeszcze głębiej. Rzesze nurków z całej Polski co roku chętnie przyjeżdżają nad Hańczę (nad samo jezioro można dojechać od strony wsi Bachanowo). Pozostałości lodowca w postaci różnobarwnych kamieni robią ogromne wrażenie, podobnie jak dłubanki, ręcznie ciosane łódki rybackie z XVI wieku, które można podziwiać na głębokości około 38 m. Głazowiska, podwodne łąki i ścianki z gniazdami miętusów dosłownie zapierają dech w piersiach. W zakamarkach malowniczych ścianek nierzadko kryją się też raki. Hańcza to niesamowity akwen, który naprawdę warto spenetrować.
Marzysz o noclegu w pobliżu najgłębszego jeziora w Polsce? Liczne oferty noclegów w tej okolicy znajdziesz na portalu Travelist. Ile kosztuje pobyt w pensjonacie, hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym nad Hańczą? Bez względu na porę roku ceny są bardzo przystępne. Najtańsze pakiety zaczynają się już od około 200 złotych za 2 osoby. Nie czekaj i zarezerwuj pobyt już dziś.