Czy wykupiłeś już ochronę na zagraniczny wyjazd? Zapoznaj się z tym, co oferuje polisa turystyczna!
Zadbaj o swój budżet i wykup ubezpieczenie na podróż. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie. Odpowiednia ochrona zwalnia Cię z obowiązku ich pokrycia, kiedy np. konieczny będzie Twój pobyt w szpitalu z powodu wypadku lub choroby. Dowiedz się więcej!
Los lubi płatać figle. Nawet najbardziej skrupulatnie zaplanowany wyjazd może Cię czymś zaskoczyć. Ważne, abyś był przygotowany na takie sytuacje. Dobrym zabezpieczeniem będzie dla Ciebie polisa turystyczna, która ochroni i pomoże Ci w wielu przypadkach - nie tylko tych związanych z chorobą czy wypadkiem! W tym artykule dowiesz się o tym, jakie ryzyka możesz ująć w swoim ubezpieczeniu oraz z jakimi kosztami musisz się liczyć.
Dlaczego polisa turystyczna jest tak ważna?
Wyobraź sobie, że oszczędzałeś kilka miesięcy, aby udać się w swoją wymarzoną podróż. Niestety w trakcie wyjazdu dopada Cię choroba lub ulegasz wypadkowi. Kilka dni spędzasz w szpitalu, przez co nie możesz korzystać z uroków wyjazdu. Dodatkowo musisz pokryć wszystkie koszty związane z leczeniem z własnej kieszeni. A za granicą pomoc medyczna jest bardzo droga. Mało przyjemny scenariusz, prawda? W takich sytuacjach polisa turystyczna stanowi nieoceniony rodzaj pomocy.
Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie na podróż? Zawsze i na każdy zagraniczny wyjazd! Dzięki odpowiedniej ochronie uzyskasz pomoc, kiedy konieczne będzie np. pokrycie kosztów związanych z leczeniem, wizytami lekarskimi, hospitalizacją, transportem medycznym lub akcją ratunkową. Polisa obejmuje placówki publiczne oraz prywatne i to od Ciebie zależy, od jakich ryzyk się ubezpieczysz.
Podróż kojarzy nam się z czymś przyjemnym. Nie zakładamy wówczas tego, że wydarzy się najgorsze. Należy mieć to jednak na uwadze. Pewnych sytuacji nie jesteś w stanie przewidzieć. Możesz natomiast zadbać o to, aby w przypadku wystąpienia takich zdarzeń, uzyskać odpowiednią pomoc i ochronę.
Co zyskasz dzięki polisie turystycznej?
Ubezpieczenie na podróż to ochrona dobrowolna. To Ty decydujesz o tym, co ma zawierać taka polisa. Towarzystwa oferują wiele form pomocy. W nieprzewidzianych sytuacjach może być ona nieoceniona. Oprócz pokrycia wszelkich kosztów ochrona gwarantuje także wsparcie informacyjne i zorganizowaną pomoc w różnych przypadkach.
Co może zawierać ubezpieczenie? Pakiety posiadają przede wszystkim ochronę kosztów leczenia i assistance. W ich skład wchodzi opieka medyczna, czyli wizyty lekarskie, hospitalizacja, leczenie i ratownictwo. Uzyskasz również pomoc związaną np. z transportem medycznym do Polski, a także wsparcie tłumacza czy opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi, jeśli konieczny będzie Twój pobyt w szpitalu.
Często wybieranym dodatkiem jest również NNW. Ochrona zapewnia odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Jest to ważne, np. w sytuacji gdy konieczna będzie długa i kosztowna rehabilitacja po wypadku.
Ubezpieczenie OC to bardzo przydatna ochrona na czas wyjazdu. Zapewnia pomoc, kiedy spowodujesz szkody osobowe lub w mieniu. Wszelkie koszty związane ze zniszczeniami pokryje towarzystwo.
Ubezpieczenie bagażu gwarantuje odszkodowanie w przypadku utraty lub zniszczenia Twojego ekwipunku. Obejmuje także opóźnienie w jego dostarczeniu oraz ochronę sprzętu elektronicznego.
Od czego zależy cena polisy turystycznej?
Za dobre ubezpieczenie turystyczne zapłacisz kilka złotych dziennie. Na rynku dostępnych jest wiele form ochrony. To od Ciebie zależy, co będzie się w niej znajdowało. Cena polisy zależy nie tylko od tego, jakie ryzyka obejmuje. Reguluje ją także:
- zakres terytorialny,
- okres ubezpieczenia,
- liczba ubezpieczonych,
- wiek ubezpieczonych,
- informacja dotycząca chorób przewlekłych u osób objętych ochroną,
- cel podróży.
Istotny jest także fakt, że nie zawsze cena określa jakość. Rozeznaj się wśród ofert od różnych towarzystw, aby nie przepłacić. Niekiedy za niższą cenę możesz zyskać większą ochronę. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się porównywarka ubezpieczeń, która przygotuje dla Ciebie zestaw propozycji. Polisy proponowane w biurach podróży w pakiecie z wycieczką często posiadają niskie sumy ubezpieczenia. W dodatku ich modyfikacja często jest niemożliwa lub mocno ograniczona. Zatem przed podjęciem decyzji weź pod uwagę wszystkie możliwości i sprawdź ceny w kilku miejscach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najlepszego ubezpieczenia turystycznego, zapoznaj się z artykułem dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/najlepsze-ubezpieczenie-turystyczne/.
Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to świetne rozwiązanie na okres zagranicznego wyjazdu. Dużą zaletą ochrony jest to, że wyrobienie tego dokumentu jest zupełnie bezpłatne. Może go uzyskać każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub zgodnie z przepisami ma prawo do takich świadczeń. Karta uprawnia do korzystania z pomocy medycznej na terenie krajów należących do UE oraz EFTA. Działa na tych samych zasadach, co w przypadku obywateli danego kraju.
Jednak EKUZ nie powinna być jedyną ochroną na zagraniczną podróż. Dlaczego? Przede wszystkim obejmuje tylko placówki publiczne. Jeśli skorzystasz z usług prywatnego punktu medycznego, a w kurortach turystycznych znajdziesz zazwyczaj tylko takie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje kosztów leczenia. Poza tym ochrona nie obejmuje także pomocy związanej z transportem medycznym do Polski.
EKUZ jest świetnym rozwiązaniem, jeśli działa razem z ubezpieczeniem turystycznym. Polisy te wzajemnie się uzupełniają. Dodatkowa ochrona obejmuje wszystkie ryzyka, których nie ma w Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Ile zapłacisz za polisę na podróż?
Jeśli myślisz, że ubezpieczenie turystyczne to duży koszt - jesteś w błędzie. Za dobrą polisę zapłacisz jedynie kilka złotych dziennie. W porównaniu do tego, jak wysokie są ceny leczenia za granicą, nie odczujesz wydatku związanego z wykupieniem ochrony.
Jak już wcześniej wspomniano na cenę ubezpieczenia wpływ ma wiele czynników. W poniższym zestawieniu zobaczysz 5 przykładowych propozycji ochrony od różnych towarzystw. Oferty dotyczą 30-letniego Radka, który planuje 7-dniowy pobyt w Chorwacji.
Artykuł partnera