WorldCam Cały świat w jednym miejscu

Co musisz wiedzieć o ramie roweru elektrycznego MTB?

Co musisz wiedzieć o ramie roweru elektrycznego MTB?

Rowery elektryczne MTB posiadają ramy w różnych kształtach, posiadających odmienne parametry. Każda z nich pozwala rowerzyście na zajmowanie w czasie jazdy innej postawy. Najczęściej wykorzystywanymi w rowerach MTB są samy full suspension oraz hardtail. 

Rama MTB full suspension

Ramy full suspension są konstrukcjami amortyzowanymi, które sprawiają, że rower tłumi nierówności na obu kołach jednocześnie, umożliwiając tym samym znacznie bardziej komfortową i płynną jazdę.

Zalety ramy MTB full suspension

Rama MTB full suspension posiada wiele zalet. Przede wszystkim poprawia komfort jazdy i umożliwia dobre sterowanie nawet w trudnym terenie. Rama tego typu poprawia również trakcję. Wyposażony w nią jednoślad nie podskakuje na przeszkodach, dzięki czemu ryzyko utraty kontroli nad rowerem jest znacznie mniejsze, nawet przy szybkiej jeździe w dół. Rama full suspension doskonale sprawdza się w górach, zarówno podczas podjazdów, jak i zjazdów po kamienistych odcinkach.

Wady ramy MTB full suspension

Rama MTB full suspension jest cięższa i bardziej skomplikowana od odpowiadającej jej ramy hardtail. Z uwagi na złożoność wykorzystanych części, znacznie częściej wymaga obsługi serwisowej i posiada z reguły wyższą cenę.

Dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj ramy?

Rama full suspension przeznaczona jest do rowerów wykorzystywanych w najbardziej wymagających odmianach kolarstwa górskiego, przede wszystkim downhill i freeride. Jednoślady w nią wyposażone są również wskazane dla osób posiadających problemy z kręgosłupem.

Rama MTB hardtail

Rama MTB hardtail jest sztywną konstrukcją pozbawioną elementów amortyzacji. Wyposażone w nią rowery sprawdzają się przede wszystkim w sytuacjach, w których liczy się szybkość oraz niskie opory toczenia.

Zalety ramy MTB hardtail

Rower z ramą MTB hardtail jest lżejszy od jego odpowiednika wyposażonego w ramę full suspension. Jest to przydatne nie tylko podczas jazdy, lecz także przy przenoszeniu i przewożeniu jednośladu. Rama tego typu umożliwia przymocowanie dwóch bidonów, co sprawia, że rowerzysta zawsze może mieć przy sobie ilość płynów niezbędną do odpowiedniego nawodnienia organizmu nawet przy wzmożonym wysiłku. Rowery z ramą hardtail są znacznie tańsze i łatwiej dostępne od modeli wyposażonych w pełne zawieszenie. Wymagają również rzadszego oraz mniej kosztownego serwisowania. Dodatkową zaletą ramy hardtail jest fakt, iż posiadający ją rower szybciej się rozpędza i osiąga większą prędkość na płaskich i prostych odcinkach.

Wady ramy MTB hardtail

Poza licznymi zaletami, ramy MTB hardtail mają również wady. Za największą można uznać brak przystosowania do warunków panujących w najtrudniejszym terenie. Rama MTB hardtail zdecydowanie nie nadaje się do jazdy w wysokich górach, gdzie full suspension odnajduje się bez problemu.

Dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj ramy?

Rama MTB hardtail przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które poruszają się po lżejszych trasach, na których energia nie ulega rozproszeniu. Model ten sprawdza się na długich podjazdach i w sytuacjach, gdy liczy się prędkość.

Obok dwóch podstawowych typów ram rowerowych – full suspension i hardtail – można wyróżnić również takie modele jak Diament, trapez oraz wave.

Rama MTB Diament

Rama MTB Diament charakteryzuje się optymalną stabilnością oraz doskonałą sprężystością. Umożliwia komfortową jazdę w pozycji częściowo nachylonej. Rama MTB Diament przeznaczona jest dla osób, które chcą wygodnie i szybko pokonywać długie trasy.

Rama trapezowa

Rama trapezowa stanowi odmianę ramy Diament. Różni się od niej obniżoną rurą główną. Ten sposób ukształtowania ramy znacząco ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru. Umożliwia również jazdę w sukience i spódnicy, dlatego ramy trapezowe są często montowane w rowerach miejskich przeznaczonych dla kobiet.

Rama Wave

Rama Wave, jak sama nazwa wskazuje, przybiera kształt fali (ang. wave to w języku polskim fala). Podobnie do typu trapezowego, także ten model ułatwia wsiadanie i zsiadanie roweru i pozwala na komfortową jazdę w sukience oraz spódnicy.

Jaka rama jest najlepsza dla roweru elektrycznego MTB?

To, jaka rama jest najlepsza dla roweru elektrycznego MTB, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji rowerzysty i tras, po jakich planuje się poruszać. Osoby poszukujące mocniejszych wrażeń i lubiące wymagającą, agresywną jazdę, powinny zdecydować się na wybór ramy full suspension. Dla rowerzystów, którzy chcą w szybkim tempie pokonywać dalekie odległości i wolą poruszać się po łatwiejszych trasach, polecana jest z kolei rama hardtail.

 


Artykuł partnera